- odżywki węglowodanowo-białkowe typu „bulk” – podobnie jak opisane powyżej gainery zawierają kompozycję białek i węglowodanów, z tym, że w bardziej wyrównanej proporcji (około 1:1). W ich składzie jest także mniej cukrów takich jak glukoza czy mato dekstryna, a często dodawane są: skrobia woskowa, izolamtuloza, preparowana termicznie mąka owsiana czy błonnik. Wynika to z faktu, iż preparaty te adresowane są raczej do osób z wolniejszym metabolizmem, mającym tendencje do przybierania na wadze. Bulki nadają się do stałego stosowania, zależnie od indywidualnych potrzeb.
- kreatyny i stacki keratynowe – kreatyna jest jedną z najsilniej działających substancji używanych w legalnym wspomaganiu przyrosty masy mięśniowej (i nie tylko), a jej biologiczny potencjał i bezpieczeństwo stosowania został potwierdzony w wielu badaniach. Stacki keratynowe zawierają zazwyczaj kilaka form kreatyny i wzbogacone są w inne substancje uzupełniające jej właściwości (prekursory tlenku azotu, aminokwasy i inne).
- stymulatory apetytu – są to preparaty, których działanie polega na zwiększaniu łaknienia. Poleca się je szczególnie tzw. „niejadkom”, a także osobom, jedzącym już sporo, ale trenującym tak ciężko, czy też posiadającym tak szybki metabolizm, że powinny jeść więcej. W skład tych suplementów chodzą zazwyczaj koenzym witaminy B12 (dinencozide) oraz wyciąg z jeżówki purpurowej.
- aminokwasy, preparaty przedtreningowe i inne – nie są to środki ukierunkowane jedynie na przyrost masy, ani też nie determinujące końcowego efektu. Stanowić mogą jednak ciekawe uzupełnienie preparatów z pozostałych kategorii. Przykładowo aminokwasyrozgałęzione BCAA nasilają proces syntezy białek mięśniowych, kwas d‑asparaginowy zwiększając syntezę testosteronu poprawiać może regenerację, a arginina i kofeina zawarta w preparatach przedtreningowych pozwalają zwiększyć intensywność wysiłku i wzmocnić tym samym bodziec do rozwoju muskulatury.