- preparaty ziołowe – zioła takie jak buzdyganek ziemny (tribulus terrestris) stanowią bardzo popularny składniki suplementów, mających za zadanie podnosić poziom testosteronu. Choć ich wpływ na produkcję tego hormonu jest niewielki lub wręcz zerowy, to wiele osób notuje pewne korzyści z ich przyjmowania. Wyraźny wzrost libido czy poprawa samopoczucia i pozytywnie rozumianej „agresji” na treningach są rejestrowane przez większość użytkowników po 25 roku życia, zwłaszcza tych skarżących się na przemęczenie czy „wypalenie”.
- kwas d‑asparaginowy – aminokwas, który w sposób istotny podnosić może poziom testosteronu. Dzięki temu działaniu preparaty go zawierające nie tylko korzystnie wpływają na libido, ale także wspomagać mogą regenerację. Polecany osobom dorosłym. Powinien być stosowany cyklicznie w przez okres nie przekraczający ośmiu tygodni, następnie należy zrobić minimum czterotygodniową przerwę.
- preparaty witaminowo-mineralne – bez pewnych pierwiastków i witamin synteza testosteronu w organizmie nie mogłaby zachodzić, stąd też producenci suplementów mają w swojej ofercie zestawy takich składników, których odpowiednia dostępność jest niezbędna dla utrzymania wysokiego poziomu tego hormonu. Preparaty takie jak ZMA czy MZB są źródłem dobrze przyswajalnego cynku i i magnezu oraz witaminy B6. Ich realny wpływ na poziom testosteronu odczuć mogą potencjalnie osoby, borykające się z wyraźnymi niedoborami wyżej wymienionych związków. Przy tej okazji warto także nadmienić o witaminie D, której odpowiednia podaż również wpływać może na proces syntezy testosteronu.
- inhibitory aromatazy – nieliczna grupa preparatów zawierająca związki, ograniczające niepożądaną konwersję testosteronu do żeńskich hormonów płciowych. Podkreślić tutaj należy, że ten proces – choć wydaje się zaskakujący – naturalnie zachodzi w ustroju każdego mężczyzny. Nadmiar estrogenów przyczynia się do pogorszenia estetyki sylwetki, zaburzając proporcje i utrudniając spalanie tłuszczu oraz zmniejsza aktywność anaboliczną testosteronu. Zmniejszenie aktywności enzymu (aromatazy), który katalizuje opisaną wyżej przemianę sprzyja poprawie kompozycji ciała.