W ramach tegorocznej edycji powstały dwa spektakle, których premiera odbyła się na dużej scenie Bielańskiego Ośrodka Kultury 19 lipca 2019 r. Przez dwa tygodnie młodzież pracowała nad wybranymi przez reżyserów tekstami.
„Bazyliszek i reszta ferajny”
Podstawowym założeniem było wprowadzenie uczestników w świat teatralny poprzez zabawy i gry uruchamiające wyobraźnię. Dla części uczestników był to pierwszy kontakt z teatrem, dlatego istotne będzie ukazanie teatru jako przestrzeni działań grupowych, wzajemnej odpowiedzialności i dialogu. Dodatkowym celem było zapoznanie dzieci z legendami warszawskimi, które stanowią element budowania tożsamości. Pierwszy tydzień poświęcony był budowaniu integracji w grupie i poznawaniu elementów aktorstwa i teatru. Oprócz tego uczestnicy poznali legendę o Bazyliszku – każdego dnia czytaliśmy kolejne fragmenty legendy.
„Warszawa 1944 — 2019”
Grupa uczestników wzięła udział w serii warsztatów dokumentalnych, których celem było przekazanie podstawowej wiedzy w zakresie tworzenia formy dokumentalnej w sztuce. Był to również czas podstawowych ćwiczeń aktorsko-ruchowych mających na celu ośmielenie i zainspirowanie uczestników do wspólnej twórczej pracy nad spektaklem.
Następnie uczestnicy projektu czytali wybrane relacje z Powstania Warszawskiego.
Nastąpił kluczowy dla projektu etap, jakim była rozmowa z uczestnikami o tym, czym jest dla nich historia, z którą zetknęli się podczas lektury. Obiektem pracy dokumentalnej stali się uczestnicy projektu, którzy sprowokowani zostali do refleksji na temat otaczającej ich rzeczywistości, w odniesieniu do zetknięcia z przeszłością.
Projekt ma charakter dokumentalny, w związku z tym, mimo wstępnych założeń, ostateczna tematyka spektaklu zależna była od refleksji i wniosków uczestników projektu, którzy są realnym obiektem pracy dokumentalnej. Praca warsztatowa miała być dla nich przestrzenią do twórczej ekspresji i pogłębionych przemyśleń. Efektem pracy jest spektakl teatralny na podstawie autorskiego scenariusza opiekuna projektu, inspirowany warsztatową pracą z uczestnikami.