Tworzenie kostiumów – Irma Tylor
Podczas dwugodzinnego spotkania uczestnicy dowiedzieli się czym jest zawód kostiumografa i jak wygląda jego praca oraz proces projektowania kostiumów — od pomysłu do realizacji. Zaprezentowano uczestnikom przykłady dwóch kostiumów ze spektakli teatralnych, które mogli dokładnie obejrzeć, dotknąć oraz przymierzyć. W drugim etapie mogli zadawać pytania dotyczące pracy kostiumografa. Grupa obejrzała projekty kostiumów ze sławnych filmów — od najstarszych, takich jak „Czarnoksiężnik z krainy Oz” do współczesnych filmów np. „Gwiezdne wojny” czy „The Grand Budhapest Hotel”. Rozmawialiśmy o możliwościach kostiumowych w filmie i różnicach między pracą w teatrze a filmie. Na koniec uczestnicy dostali zadanie zaprojektować kostium do ulubionej postaci z literatury czy filmu za pomocą techniki kolażu. Do użytku mieli gazety modowe, nożyczki, klej oraz białe kartki. Zadanie to miało pobudzić wyobraźnię i pokazać ciekawą i inną metodę projektowania.
Praca z kamerą – Piotr Czekalski
W trakcie dwugodzinnych warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z realiami pracy przed kamerą. Rozpoczęliśmy od prezentacji historii rozwoju techniki filmowej na przestrzeni lat –od pierwszego filmu bracie Lumiere po najnowsze rozwiązania technologiczne. Następnie zajęliśmy się rozstawieniem oświetlenia i green screena wraz ze wskazówkami dotyczącymi ich prawidłowego rozmieszczenia pod kątem filmowania techniką blue box. Kolejnym etapem było napisanie przez uczestników krótkich etiud, które następnie nagrywaliśmy. W trakcie nagrywania uczestnicy otrzymywali wskazówki dotyczące ustawienia przed kamerą oraz prawidłowego odgrywania scen. Warsztaty zakończyliśmy pokazem scen wraz z narzuconym w montażu tłem do wybranej sceny.
Choreografia i praca z ciałem – Iga Dzięgielewska
Celem warsztatów jest przybliżenie pracy choreografa w teatrze. Ukazanie różnych technik pracy, przybliżenie procesu choreograficznego, zależności między twórcami pracującymi przy spektaklu, zapoznanie uczestniczek/ków z różnymi technikami tanecznymi oraz rozszerzenie definicji tańca po ruch codzienny, który każdy z nas wykonuje, rozbudzenie przekonania, iż każda osoba może projektować ruch niekoniecznie posiadając umiejętności techniczne. Celem jest również rozbudzenie wyobraźni ruchowej i kreatywności poprzez wykorzystanie zróżnicowanych jakości ruchowych.
Pisanie scenariusza etiudy – Adam Biernacki
Zajęcia z tworzenia scenariusza, poczynając od mikro-fabułek, a kończąc na szkicu pełnego scenariusza. Pracowaliśmy nad budowaniem interesujących sytuacji scenicznych, inspirując się miejscem, okolicznościami, relacjami. Poprzez zabawę zajmowaliśmy się kreatywnymi poszukiwaniami niestereotypowych rozwiązań scenicznych i tworzyliśmy z nich historie zwracając uwagę na poprawne prowadzenie uwagi widza.